CI7I0393.jpg (copy)

Numerous athletes like Darci Khan were named to the All-County list.

McDONOUGH — The 2019 All-Henry County Track and Field team, as voted on by the coaches of the county and selected by the sports department of the Henry Herald, is listed below.

Girls

♦ 100-meter – Jasmine Logan (Eagles Landing High) Bianca Browne (Woodland High)

♦ 200-meter – Jayden Bryant (Stockbridge High) Chelsea Tate (Dutchtown High)

♦ 400-meter – Jasmine Gryne (Woodland High) Nyah Snyder (Dutchtown High)

♦ 800-meter – Madison Gordon (Stockbridge High) Nyla Armand (Union Grove High)

1600-meter – Gabby Parsons (Union Grove High) McKenzie Cromer (Union Grove High)

3200-meter – Gabby Parsons (Union Grove High) Jasmine Brown (Union Grove High)♦

♦ 100-meter hurdles – Darci Khan (Stockbridge High) Jayda Burkett (Union Grove High) Faith McDowell (Stockbridge High)

♦ 300-meter hurdles – Jasmine Gryne (Woodland High) Darci Khan (Stockbridge High) Faith McDowell (Stockbridge High) Jayda Burkett (Union Grove High)

♦ 4 x 100-meter – Woodland High, Stockbridge High

♦ 4 x 400-meter – Stockbridge High, Union Grove High, Dutchtown High

♦ High Jump – Jada Blanton (Luella High) Darci Khan (Stockbridge High) Samone Baxter (Woodland High)

♦ Pole Vault – Anna Dobbs (Union Grove High) Maggie Coughlan (Union Grove High)

♦ Long Jump – Aulante Woodley (Dutchtown High) Daryn McDonald (Woodland High) Mia Culpepper (Henry County High)

♦ Triple Jump – Aulante Woodley (Dutchtown High) Daryn McDonald (Woodland High) Aryanna Johnson (Stockbridge High)

♦ Discus — Kamaria Horton (Eagles Landing High) Kaitlyn Gott (Locust Grove High) Angelica Richards (Woodland High)

♦ Shot Put – Kamaria Horton (Eagles Landing High) Sambresha Everett (Woodland High) Anisa Clark (Union Grove High)

Boys

♦ 100-meter – Javin Bostic (Woodland High) Joseph Laster (Dutchtown High)

♦ 200-meter – Ja’shaun Poke (Dutchtown High) Kareem Agostino (Eagles Landing High)

♦ 400-meter – Ja’shaun Poke (Dutchtown High) Evan Jackson (Eagles Landing High) Kobe Powell (Ola High) Antaures Jackson (Eagles Landing)

♦ 800-meter – Dominic Macias (Union Grove High) Alec Jackson (Eagles Landing High)

♦ 1600-meter – Dominic Macias (Union Grove High) Leroy Russell (Eagles Landing High)

♦ 3200-meter – Leroy Russell (Union Grove High) Peter Nelson-Broderick (Ola High)

♦ 110-meter hurdles – Carl Stephens (Stockbridge High) Sam Smith (Union Grove High)

♦ 300-meter hurdles – Sam Smith (Union Grove High) Cameron Smith (Dutchtown High)

♦ 4 x 100-meter – Dutchtown High, Stockbridge High

♦ 4 x 400-meter – Eagles Landing, Dutchtown High

♦ Shot Put – Tyler Southern (Union Grove High) Brendan Daily (Union Grove High)

♦ Discus – Jase Hunter (Eagles Landing High) Kaleb Valliere (Ola High) Keyon Smothers (Union Grove High)

♦ Triple Jump – Carl Stephens (Stockbridge High) Trenton Hill (Ola High)

♦ Long Jump – Michael Ruffin (Union Grove High) Isiah Pitts (Union Grove High)

♦ High Jump – Michael Reese (Union Grove High) Felix Uadiale (ELCA) Freddie Hawkins (Woodland High)

♦ Pole Vault – Brady Curtis (Ola High) Gabe Van Gorder (Union Grove High) Dawson Arrington (Ola High)

Girls

♦ 100-meter – Jasmine Logan (Eagles Landing High) Bianca Browne (Woodland High)

♦ 200-meter – Jayden Bryant (Stockbridge High) Chelsea Tate (Dutchtown High)

♦ 400-meter – Jasmine Gryne (Woodland High) Nyah Snyder (Dutchtown High)

♦ 800-meter – Madison Gordon (Stockbridge High) Nyla Armand (Union Grove High)

♦ 1600-meter – Gabby Parsons (Union Grove High) McKenzie Cromer (Union Grove High)

♦ 3200-meter – Gabby Parsons (Union Grove High) Jasmine Brown (Union Grove High)

♦ 100-meter hurdles – Darci Khan (Stockbridge High) Jayda Burkett (Union Grove High) Faith McDowell (Stockbridge High)

♦ 300-meter hurdles – Jasmine Gryne (Woodland High) Darci Khan (Stockbridge High) Faith McDowell (Stockbridge High) Jayda Burkett (Union Grove High)

♦ 4 x 100-meter – Woodland High, Stockbridge High

♦ 4 x 400-meter – Stockbridge High, Union Grove High, Dutchtown High

♦ High Jump – Jada Blanton (Locust Grove High) Darci Khan (Stockbridge High) Samone Baxter (Woodland High)

♦ Pole Vault – Anna Dobbs (Union Grove High) Maggie Coughlan (Union Grove High)

♦ Long Jump – Aulante Woodley (Dutchtown High) Daryn McDonald (Woodland High) Mia Culpepper (Henry County High)

♦ Triple Jump – Aulante Woodley (Dutchtown High) Daryn McDonald (Woodland High) Aryanna Johnson (Stockbridge High)

♦ Discus — Kamaria Horton (Eagles Landing High) Kaitlyn Gott (Locust Grove High) Angelica Richards (Woodland High)

♦ Shot Put – Kamaria Horton (Eagles Landing High) Sambresha Everett (Woodland High) Anisa Clark (Union Grove High)

Boys

♦ 100-meter – Javin Bostic (Woodland High) Joseph Laster (Dutchtown High)

♦ 200-meter – Ja’shaun Poke (Dutchtown High) Kareem Agostino (Eagles Landing High)

♦ 400-meter – Ja’shaun Poke (Dutchtown High) Evan Jackson (Eagles Landing High) Kobe Powell (Ola High)

♦ 800-meter – Dominic Macias (Union Grove High) Alec Jackson (Eagles Landing High)

♦ 1600-meter – Dominic Macias (Union Grove High) Leroy Russell (Eagles Landing High)

♦ 3200-meter – Leroy Russell (Union Grove High) Peter Nelson-Broderick (Ola High)

♦ 110-meter hurdles – Carl Stephens (Stockbridge High) Sam Smith (Union Grove High)

♦ 300-meter hurdles – Sam Smith (Union Grove High) Cameron Smith (Dutchtown High)

♦ 4 x 100-meter – Dutchtown High, Stockbridge High

♦ 4 x 400-meter – Eagles Landing, Dutchtown High

♦ Shot Put – Tyler Southern (Union Grove High) Brendan Daily (Union Grove High)

♦ Discus – Jase Hunter (Eagles Landing High) Kaleb Valliere (Ola High) Keyon Smothers (Union Grove High)

♦ Triple Jump – Carl Stephens (Stockbridge High) Trenton Hill (Ola High)

♦ Long Jump – Michael Ruffin (Union Grove High) Isiah Pitts (Union Grove High)

♦ High Jump – Michael Reese (Union Grove High) Felix Uadiale (ELCA) Freddie Hawkins (Woodland High)

♦ Pole Vault – Brady Curtis (Ola High) Gabe Van Gorder (Union Grove High) Dawson Arrington (Ola High)

Sports Editor

Graduated from South Carolina State University in 2015. Been with the Henry Herald and Clayton News in two capacities as a sports journalist and interim sports editor.

Stay Informed